Administration

Administration

Dr. Thepfuvilie Pieru

Principal

Ms. Angel Sonari

Vice Principal

Mr. Wetshete Joseph Thopi

Dean of Students

Dr. Reingamla Tetso

Dean of Sciences

Dr. Renchumi Kikon Kuotsu

Dean of Social Sciences

Dr. Vivee Peseye

Dean of Margaret Shishak
School of Music

Mr. Rokosito Khro

Officer on Special Duty

Mrs. Neilevono Vüpru

Controller of Exams

Rev. Vichükho Neikha

Chaplain

Mr. Visazo Chase

Superintendent of Campus Maintenance

STANDING COMMITTEES

BOARD OF TRUSTEES

1. Rev. Dr. W. Pongsing : Chairman
2. General Secretary, NBCC
3. General Secretary, MBC
4. Representative of land donor village (Chümoukedima) : Mr. Razouvotuo Chatsu
5. Representative of land donor village (Seithekema) : Dr. Kevingulie Khro
6. Dr. Sedevi Angami
7. Mr. Niketu Iralu
8. Faculty Representative : Dr. Rovizonuo Angami
9. Faculty Representative : Dr. Rudowhelie Peseyie
10. Nagaland University Nominee :
11. Principal of the college : Secretary

GOVERNING BODY

1. BOT Chairman : Chairman
2. Principal of the college : Secretary
3. General Secretary, NBCC
4. General Secretary, MBC
5. Nagaland University Nominee
6. Director, Higher Education, Government of Nagaland
7. Vice-Principal
8. OSD
9. Dean of Sciences
10. Dean of Music
11. Dean of Social Sciences

ACADEMIC COUNCIL

1. Principal : Chairman
2. Vice-Principal : Secretary
3. Legal Advisor : Mr. Timika Koza
4. Architect : Mr. Jwenga Seb
5. Medical Expert : Dr. Sedevi Angami
6. N.U. Nominee : Prof. Manoj E. Prabhakar
7. Director, Higher Education, Government of Nagaland
8. Controller of Examinations of the College
9. All Academic Deans of the College
10. HoDs of all academic departments of the College

ADMINISTRATIVE COUNCIL

1. OSD : Chairman
2. Principal
3. Controller of Examinations
4. Dean of Students
5. Principal, PHSS
6. Vice-Principal, PHSS
7. Dean of Music
8. Librarian
9. Superintendent of Campus Maintenance
10. Dean of Sciences
11. Dean of Social Sciences

SENATUS

1. Principal : Chairman
2. Vice-Principal
3. Controller of Examinations
4. Academic Deans
5. HoDs of all academic departments

ANTI-RAGGING/DISCIPLINE COMMITTEE

1. Ms Angel Sonari, Vice-Principal : Convenor
2. Mr Wetshete Joseph Thopi, Dean of Students : Secretary
3. Dr Rudowhelie Peseyie – Senior faculty member
4. Mr Visazo Chase – Senior faculty member
5. Mr Neikhalo Sono – Senior warden
6. Dr Renchumi K. Kuotsu – Academic Dean of Social Sciences
7. Dr Reingamla Tetso – Academic Dean of Sciences

SPIRITUAL MINISTRY COMMITTEE

1. Chaplain : Chairman
2. President EGF
3. Presidents EU- Units (2)
4. Superintendent of Sunday School
5. Staff in-charge of Nagamese Fellowship
6. Bible Teacher
7. Advisors (EU Units)
One/two members may be co-opted by the
Chaplain

SOCIAL SECURITY SCHEME COMMITTEE

1. Vice-Principal : Convenor
2. OSD
3. Principal, PHSS
4. Dean of Students
5. P.A. to the Principal
6. Accounts Officer

DISASTER MANAGEMENT CELL

1. Dean of Students : Convenor
2. Dr. Devala Devi
3. Mr. Mhao Tungoe
4. Mr. Ranjan Das
5. Mrs. Avono Savino

LIBRARY COMMITTEE

1. Ms. Kaini Jennifer : Chairperson
2. Principal
3. Vice-Principal
4. All Academic Deans
5. Co-ordinator of M.Sc. Programmes

MESS COMMITTEE

1. Ms. Ruokoneinuo Ziekhru : Convenor
2. Dean of Students
3. Mess Managers of the hostels (2)
4. Mess Commissioners (6)
5. General Secretary – SUPCC

FINANCE COMMITTEE

1. Assistant Treasurer : Convenor
2. Accounts Officer
3. UGC Nodal Officer
4. Faculty Representative
5. Principal

EXAMINATION COMMITTEE

1. Controller of Examinations : Convenor
2. All the Academic Deans
3. Dean of Students
4. M.Sc. Programme Co-ordinator
5. Vice-Principal
6. Principal

STAFF/FACULTY INTERVIEW COMMITTEE

1. Principal : Chairman
2. Vice – Principal
3. OSD (Representative of Board of Trustees)
4. Concerned Academic Dean
5. Concerned HoD
Subject expert from N.U.

ADMISSION COMMITTEE

1. Admission Director : Convenor
2. All Academic Deans
3. Controller of Examinations
4. OSD
5. Vice-Principal
6. Principal

General Section

Mr. Somingam Shimray

Office Assistant (Exams)

Ms. Mariamma Cherian

Typist

Ms. Ruokuosienuo Nguzhü

Office Assistant (Exams)

Mr. Jitu Pradhan

Office Assistant (MSSM)

Mr. Nazim Uddin Ahmed

Office Assistant (UGCRC)

Ms. Amongla

Office Assistant

ACCOUNTS SECTION

Mr. N. Kiso

Accounts Officer

Mr. Zasevikho Rhitso

Asst. Accountant

Mr. Beckey Panthy

Asst. Accountant

Ms. Chinsorin P. Rungsung

Asst. Accountant

HOSTELS

Ms. Viravonuo Tase

Warden (Women)

Ms. Zubeni Patton

Warden (Women)

Ms. Moaein Imsong

Warden (Women)

Mr. Kedoulhou Shupao

Warden (Men)

Mr. Neikhalo Sono

Warden (Men)

Mr. Kiumusu Kips

Warden (Men)

Mr. Neisavilie Kehie

Warden (Men)

LIBRARY SECTION

Ms. Kaini Jenifer

Librarian

Ms. M. Ringpham Khumba

Asst. Librarian

Ms. R. Prava Devi

Library Asst.

Mr. Sairol Aimol

Library Asst.

LABORATORY SECTION

Mr. Shovi Singh

Lab Asst. (Botany)

Mr. Ranjit Bora

Lab Asst. (Geology)

Mr. Kowepe

Lab Asst. (Chemistry)

Mr. Biswajit Borah

Lab Asst. (Physics)

Mr. Ruküveta Rhakho

Lab. Asst. (Zoology)

FIELD STAFF

Mr. Visazo Chase

Work Supervisor

Mr. Pelesü Chase

Godown Manager

ELECTRONICS SECTION

Mr. Chingri Luikham